Merhaba Mobil Sohbet Kullanıcıları sizlere android cep telefonlarınızdan yapılan mobil sohbeti tanıtacağım İnternet ortamında sohbet etmenin çok çeşitli yöntemleri mevcut. Günümüzde milyonlarca hatta milyarlarca kullanıcı farklı platformlar üzerinden sohbet ediyor ve iletişim kuruyor. Bu yöntemlerden biri de mobil sohbet oluyor. Peki mobil sohbet ne demektir? Bu sorunun en net cevabı internet tabanlı protokollerin araştırılmasıyla ortaya çıkıyor. mobil kelimesi Internet Relay Chat yani İnternet Aktarmalı Sohbet kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Sadece metin tabanlı iletişime izin veren mobil protokolü en eski çevirim içi sohbet yöntemlerinden biridir. Akıllı telefonların ve mobil cihazların yaygınlaşmasıyla Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal medya uygulamaları piyasayı ele geçirmiş olsalar da, mobil sohbet halen çok geniş kitleler tarafından sohbet aracı olarak kullanılmaktadır.

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır?

Bu sohbet yöntemini kullanmak için çeşitli client (istemci) yazılımlar geliştirilmiştir. En yaygın olarak kullanılan MOBİL sohbet yazılımı MOBİL’dir. Kullanıcıların nick ya da Türkçe karşılığı ile rumuz belirleyerek girdiği sohbet odalarında iletişim kurabildiği MOBİL yazılımı, 99’lı yıllardan beri aktif olarak kullanılmaktadır. MOBİL yazılımının istemci üzerinden MOBİL ağına bağlanmasıyla kullanıcıların karşısına çeşitli oda seçenekleri çıkar. İstemci yazılımının bağlandığı ağ bilgilerine göre dil seçenekleri bellidir. Türkçe MOBİL versiyonları mevcuttur ve sadece Türklerin sohbet ettiği birçok farklı MOBİL istemci yazılımı bulunmaktadır.

Mobil Sohbete Herkes Dahil Olabilir

İnternet bağlantısına ve mobil istemci yazılımına sahip olan herkes, hiçbir ekstra üyelik ya da kişisel bilgi gerekmeksizin sadece rumuz belirleyerek mobil sohbetlere dahil olabilir. Mobil cihazlar üzerinden kullanılan mobil işlemcileri de mevcuttur. Kullanıcılar bu ortamlarda genellikle gerçek kişisel bilgilerini paylaşmazlar, sadece rumuzları ile var olurlar. Dolayısıyla mobil sohbet esnasında bilgi paylaşırken dikkatli olmak gerekir. Sadece metin tabanlı bir sohbet platformu olduğu için kullanıcılar mobil sohbetleri esnasında karşısındaki kişinin profil fotoğrafını göremez, görüntülü sohbet gerçekleştiremez.